W nowo powstających budynkach oraz tych poddawanych modernizacji i wymianie źródła ciepła warto zastosować kominy zewnętrzne. Mają one wiele zalet, które sprawiają, że cieszą się dużą popularnością. Poznaj najważniejsze informacje na temat tego rodzaju przewodów i przekonaj się, w jaki sposób przebiega ich montaż.
Czym są kominy zewnętrzne?
Kominy zewnętrzne są alternatywą dla przewodów montowanych wewnątrz budynków. Są na tyle uniwersalne, że możne je zamontować zarówno w domach, które dopiero powstają, jak i tych poddawanych modernizacji. Bardzo często okazuje się bowiem, że istniejące tradycyjne murowane szachty nie nadają się do stosowania z nowoczesnymi urządzeniami grzewczymi. Tego rodzaju przewody nie mogą być bowiem podłączone do kotłów z automatycznymi podajnikami czy na paliwa płynne. Jest to związane przede wszystkim z mniejszą odpornością na wahania temperatur i brakiem wytrzymałości na działanie kondensatu.
Kominy zewnętrzne to konstrukcje, które montuje się na zewnątrz budynków – bezpośrednio do elewacji. Wymagają zastosowania specjalnych wsporników oraz obejm. Dokładny sposób ich montażu poznasz w dalszej części artykułu.
Kiedy warto wybrać komin zewnętrzny zamiast wewnętrznego?
Zastanawiasz się, w jakich sytuacjach wybór komina zewnętrznego będzie lepszym rozwiązaniem niż wewnętrznego? Sprawdzi się on przede wszystkim wtedy, gdy:
- w budynku jest zbyt mało miejsca na budowę przewodu wewnątrz niego,
- zależy Ci na walorach estetycznych i nie chcesz budować komina w domu,
- w budynku znajduje się szacht, ale wymaga remontu, który wiąże się z dużymi kosztami.
Systemowe kominy izolowane dostępne w ofercie zaufanego producenta MK Żary można stosować ze wszystkimi rodzajami urządzeń grzewczych. Wystarczy dobrać odpowiedni rodzaj przewodu do konkretnej instalacji.
W jaki sposób montuje się kominy zewnętrzne?
Montaż kominów zewnętrznych nie jest trudnym zadaniem. Wymaga zdecydowanie mniejszego nakładu pracy niż postawienie tradycyjnego murowanego szachtu. Cała procedura przebiega w następujący sposób:
- do elewacji mocuje się wspornik (można także zastosować płytę kotwową), czyli element, na którym opiera się komin,
- przewód musi być ustabilizowany za pomocą obejm (ich ilość należy dopasować do długości komina),
- należy zabezpieczyć przejście komina przez ścianę za pomocą zewnętrznych i wewnętrznych rozet systemowych.
Aby mieć pewność, że komin będzie działał bez zarzutu, a przede wszystkim bezpiecznie, należy zadbać o jego prawidłowy montaż.
Na jaki rodzaj komina zewnętrznego warto się zdecydować?
Jeśli zastanawiasz się, jaki rodzaj komina zewnętrznego warto wybrać, musisz wiedzieć, że na rynku znajdziesz przede wszystkim dwa rozwiązania: przewód ceramiczny lub stalowy. Dostępne są także wersje hybrydowe, łączące cechy obu z nich, ale są one rzadziej wybierane.
Ceramiczne kominy zewnętrzne są stabilne oraz odporne na uszkodzenia. Cechuje je jednak duża masa, dlatego mogą być nadmiernym obciążeniem dla elewacji. Warto wziąć to pod uwagę przede wszystkim w przypadku starszych budynków. Mogą także wymagać budowy fundamentów, co wiąże się z dodatkowymi kosztami i nakładem pracy.
Innym rozwiązaniem są nowoczesne kominy dwuścienne wykonane ze stali. Warstwa izolacji sprawia, że znakomicie radzą sobie także przy niskich temperaturach otoczenia. Są lekkie, a więc nie wymagają budowania fundamentów. Szybko się nagrzewają oraz długo trzymają ciepło, a dodatkowo cena takiego komina jest przystępna.
Na co zwrócić uwagę, wybierając komin zewnętrzny?
Wybór komina zewnętrznego to dobre rozwiązanie, jednak musisz wiedzieć, na jakie parametry takiego przewodu zwrócić szczególną uwagę – dzięki temu będzie on pracował efektywnie, a przede wszystkim bezpiecznie. Porównując różne oferty przewodów odprowadzających dym i spaliny, uwzględnij przede wszystkim:
- rodzaj urządzenia grzewczego – typ komina musi być dopasowany do typu używanego paliwa,
- atesty i certyfikaty – przewód musi spełniać określone standardy bezpieczeństwa oraz jakości,
- materiał – od niego zależy, czy komin będzie wytrzymały oraz sprawdzi się w przypadku konkretnego rodzaju ogrzewania,
- rodzaj izolacji – wpływa ona na pracę przewodu i jego ogólną wydajność,
- renomę producenta – warto wybierać produkty od zaufanych i cenionych firm specjalizujących się w tego rodzaju asortymencie.
Nie bez znaczenia są także kwestie estetyczne. Komin musi prezentować się elegancko na elewacji. Będzie bowiem widoczny dla osób patrzących na budynek z zewnątrz.
Kominy zewnętrzne – czy warto?
Kominy zewnętrzne to coraz popularniejsze rozwiązania stanowiące alternatywę dla przewodów stosowanych wewnątrz budynków. Są funkcjonalne i można je łączyć z różnymi rodzajami urządzeń grzewczych. Ich montaż sprawdzi się przede wszystkim w budynkach, w których jest mało miejsca lub tam, gdzie istniejące szachty wymagają kosztownej modernizacji. Nowoczesne kominy zewnętrzne powinny być wykonane z trwałych i wytrzymałych materiałów odpornych na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz szkodliwe substancje zawarte w spalinach.